Sauna ve Buhar Odası tarihçesi ve faydaları

Bin yıldan fazla bir süredir, dünyanın birden fazla bölgesinde  insanlar Sauna kullanmakta iken günümüzdeki modern saunaların atası Fin saunası dediğimiz sıcak odalardır.

 

Bilinen en eski Sauna, bir tepenin / dağın,  ya da benzer şekilde uygun bir yerin yan tarafına kazılmış olan kulübeler ya da yalın tepelerdi. Amaç, kişinin ısıyı yakalayabileceği kapalı bir alan yaratmaktı. İlk zamanlarda saunalar odun yakılarak ısıtılıyor  ve çoğu zaman tam olarak istenen bir sıcaklığa ulaşmak için çok zaman gerekiyordu.

 

Sauna'nın amacı rahatlamak, aklını temizlemek ihtiyacından doğmuştur.. Tarih boyunca, farklı kültürler kendi Sauna ritüellerinde farklı zevklere sahipti ve bu, ilerleyen teknolojinin yardımıyla, en sonunda Fin tarafından popüler hale getirilen Sauna geleneği günümüzde kuru sauna olarak adlandırılan ve elektrikli ısıtıcı tarafından 85 – 95 oC sıcaklığa kadar ısıtılan içerisi ısı kaybına karşı izole edilmiş ve ahşap kaplanmış odalardır.Kuru sauna denilmesinin nedeni içerideki sıcak havanın nem oranı  % 40 ‘ın altında olmasıdır.İçerdeki havanın nemini artırmak için ısınmış taşların üzerine kepçe ile su damlatılır , bu hem nemin ve ısının artmasını sağlar.

Daha düşük sıcaklıkta içerideki nem oranını artırarak hissedilen sıcaklığın artırıldığı ve terlemenin hızlandırırldığı Buhar odaları içeriye buhar jeneratörleri vasıtası ile odaya  55-60 oC buhar vererek ortamın nemini % 90 lara çıkarır. Buhar Odası Saunadan çok farklı olsa da, aynı hedefi başka bir şekilde gerçekleştirir - vücudunuz doğal olarak ter atıyor, doğal toksinleri ve ağır metalleri kan akışından tahliye etme süreci ile kendini temizliyor.

Sauna ve Buharın tarihsel olarak,  sağlık için yararları  olduğu bilinmektedir .Vücut sıcaklığını artırarak vücudun terlemesine neden olur ve kalp atış hızını normal istirahat oranının yaklaşık% 30'una yükseltir. İnsan vücudunun nabzı arttıkça, tüm vücutta dolaşım hızlanır, ağrıyan kasları ve yorgun zihinleri beslemek için oksijen açısından zengin bir kan pompalar. Artan terleme seviyeleri, aynı zamanda cildin gözeneklerini  temizlerken vücuttan toksinlerinin  temizlenmesine yardımcı olur.

Zamanla ve sürekli kullanımla birlikte, Sauna ve Buharın, ağrıyan eklemlerin, kasların, kronik yorgunluk sendromunun, spor yaralanmalarının acılarını hafifletmesine yardımcı olduğu ve cildi iyileştirdiği bilinmektedir. Fiziksel faydalara ek olarak, Sauna ve Buhar  stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve zihinsel rahatlama sağlar.

Sauna ve Buharın güvenli ve etkili bir dinlenme ve canlandırma aracı olduğu kanıtlanmış olsa da, bazı önlemlerin alınması gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya hamile kadınlar , Sauna veya Buhar kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. İlaveten, ilaç kullanan herhangi bir kişi, kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Tüm Sauna ve Buhar kullanıcıları, rahatlama deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmak için temel kurallara uymalıdır:

- Sauna / Buhar seansınızı 15-20 dakikaya kadar sınırlandırın

- Tüm üretici uyarılarını ve talimatlarını takip edin

- Alkollü veya terlemeyi bozan ilaç kullanmanız halinde sauna ve buhar seansı yapmayın

- Ateşiniz varsa veya başka bir şekilde hasta hissediyorsanız, Sauna / Buhar seansı yapmaktan kaçının.

- Dokunduğunuzda aşırı derecede sıcak olabileceğinden, seansınızdan önce herhangi bir metal takılarınızı çıkarın.

- Sauna veya Buhar seansınızdan önce kendinizi iyice nemlendirin